Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Co o nierozerwalności sakramentalnego małżeństwa mówią Biblia, Katechizm, dokumenty papieskie...

Moderator: Moderatorzy

Pantop
Posty: 3168
Rejestracja: 19 lis 2017, 20:50
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Pantop »

Pantop
To w końcu jesteśmy święci i nieskazitelni czy niedoskonali?
Oświeć swą inteligencją :)
Proste pytanie - prosta odpowiedź - eee... - nie!
Dziś pytanie - dziś odpowiedź! :P


Wskoczyłaś krople rosy do basenu.
Jesteś teraz w tym basenie mokra czy człowiekiem?

(wiem, wiem - te moje wszędobylskie przykłady, porównania i odniesienia [wszak zastrzegałem, że nie jestem doskonały 8-) ])


Do rzeczy
Nasza NATURA jest nieskazitelna, święta i doskonała.
Przebywając w ludzkim ciele zapominamy o tym tak bardzo, że mamy tak jak mamy.

Te dwa dwa lapidarne zdania wystarczą.
Powinny.
Pantop
Posty: 3168
Rejestracja: 19 lis 2017, 20:50
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Pantop »

karo17 pisze:Pantop
A bierzesz pod uwagę to że jest spowiedź św., niedziela miłosierdzia. I to że człowiek może się nawrócić?
W tym co przytoczyles jest słowo: A takimi "byli" niektórzy z was.
Czy nie bierzesz wszystkiego dosłownie? Nie musi to być złe. Ale jest jeszcze Bóg który jest miłosierny. I tu mogą być "problemy".
Bo Ci co pracowali cały dzień dostali tyle ile Ci co godzinę, bo syn roztrwonil majątek a ojciec go przyjmuje z otwartymi ramionami. Po ludzku to niezrozumiałe. A po Bożemu?

Z tego co wiemy nie będą dopuszczone grzechy przeciwko Duchowi Świetemu. Czy cudzolostwo do nich należy?
I Ty masz 100procentową i całkowitą rację.


Rzecz w tym, że my tutaj teraz mówimy całkiem o czymś innym.

Konkretnie poruszamy się po zagadnieniu, czy powinna zostać uchylona furtka sakramentów dla cudzołożników, którzy... hmm.. dalej pragną sobie cudzołożyć.
Tym razem jednak już przy oficjalnej aprobacie KK.
Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13320
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Nirwanna »

Pantop.
W "Wytycznych" nie ma literalnie nic o Komunii Świętej dla cudzołożników.
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II
Pantop
Posty: 3168
Rejestracja: 19 lis 2017, 20:50
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Pantop »

Nirwanna pisze: Pantop.
W "Wytycznych" nie ma literalnie nic o Komunii Świętej dla cudzołożników.
Dlatego napisałem o uchylaniu furtki.



ps wiesz Nirwanno co to jest małpia pięść?
krople rosy

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: krople rosy »

Pantop pisze: 18 cze 2018, 14:12 Wskoczyłaś krople rosy do basenu.
Jesteś teraz w tym basenie mokra czy człowiekiem?

(wiem, wiem - te moje wszędobylskie przykłady, porównania i odniesienia [wszak zastrzegałem, że nie jestem doskonały 8-) ])


Do rzeczy
Nasza NATURA jest nieskazitelna, święta i doskonała.
Przebywając w ludzkim ciele zapominamy o tym tak bardzo, że mamy tak jak mamy.
Skoro natura jest święta a zaburzona tylko przez ciało to dlaczego dusza po wyjściu z niego może zostać potępiona?
Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13320
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Nirwanna »

Pantop pisze: 18 cze 2018, 14:45 ps wiesz Nirwanno co to jest małpia pięść?
Wiem.
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II
Pantop
Posty: 3168
Rejestracja: 19 lis 2017, 20:50
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Pantop »

krople rosy pisze:
Pantop
Wskoczyłaś krople rosy do basenu.
Jesteś teraz w tym basenie mokra czy człowiekiem?

(wiem, wiem - te moje wszędobylskie przykłady, porównania i odniesienia [wszak zastrzegałem, że nie jestem doskonały 8-) ])


Do rzeczy
Nasza NATURA jest nieskazitelna, święta i doskonała.
Przebywając w ludzkim ciele zapominamy o tym tak bardzo, że mamy tak jak mamy.
Skoro natura jest święta a zaburzona tylko przez ciało to dlaczego dusza po wyjściu z niego może zostać potępiona?
Wąćpani mnie do podstaw odsyłasz.
Ponieważ ma wolną wolę.
I jeśli czasem pobytu w ciele zaświadczyła, że nie chce wracać do Domu - to kto ją zmusi?
mare1966
Posty: 1579
Rejestracja: 04 lut 2017, 14:58
Płeć: Mężczyzna

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: mare1966 »

Pantop pisze :
"Jeśli zostawisz to retoryczne do bólu pytanie ego na boku masz szansę coś odkryć."

A może to ty Pantop masz szansę coś odkryć ?

Ja nie rozumiem , na jakiej podstawie
ty tak pewnie okazujesz jakąś taką dziwną wyższość .
Pantop
Posty: 3168
Rejestracja: 19 lis 2017, 20:50
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Pantop »

Nirwanna pisze:
Pantop pisze: ↑

ps wiesz Nirwanno co to jest małpia pięść?
Wiem.
Oj to bardzo dobrze.
Teraz wystarczy oddalić perspektywę oglądu całej sytuacji, połączyć fakty i wyciągnąć wnioski.

Jeśli ktoś nie ma ochoty na takie eskapady można prościej.
Wystarczy obserwować tzw znaki czasu.
Pantop
Posty: 3168
Rejestracja: 19 lis 2017, 20:50
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Pantop »

mare1966 pisze:
Pantop pisze :
"Jeśli zostawisz to retoryczne do bólu pytanie ego na boku masz szansę coś odkryć."
A może to ty Pantop masz szansę coś odkryć ?

Ja nie rozumiem , na jakiej podstawie
ty tak pewnie okazujesz jakąś taką dziwną wyższość .
Wiem mare1966, że mnie lubisz (może cenisz :P ) ale doprawdy przeszacowujesz z lekka moje mierne możliwości.

Rzecz w tym, że nie trzeba mi odkrywać w tym zagadnieniu niczego nowego ponad to co zostało powiedziane w Starym a potem jeszcze potwierdzone w Nowym Testamencie przez Jezusa.
Bo co nadto jest - od czego będzie pochodzić?

Hę? mare1966?
krople rosy

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: krople rosy »

Pantop pisze: 18 cze 2018, 15:26 Ponieważ ma wolną wolę.
I jeśli czasem pobytu w ciele zaświadczyła, że nie chce wracać do Domu - to kto ją zmusi?
Na czym więc polega ta doskonałość i świętość duszy skoro nie potrafi albo też nie chce rozpoznać dobra a wybiera zło?
krople rosy

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: krople rosy »

krople rosy pisze: 18 cze 2018, 13:25 Pod refleksję nam wszystkim:

,,„Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wiele jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znają.” (Mt 7,13–14)
Podwójna trudność polega na tym, ze okazuje się, iż wśród tych, którzy tę ciasną bramę znaleźli są jeszcze ci, którzy wejść chcą ale nie będą mogli:
Raz ktoś Go zapytał: "Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?" On rzekł do nich: 24 "Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie będą mogli. 25 Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: "Panie, otwórz nam!"; lecz On wam odpowie: "Nie wiem, skąd jesteście". 26 Wtedy zaczniecie mówić: "Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś". 27 Lecz On rzecze: "Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy dopuszczający się niesprawiedliwości!" 28 Łk.13
mare1966
Posty: 1579
Rejestracja: 04 lut 2017, 14:58
Płeć: Mężczyzna

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: mare1966 »

Uczeni w Piśmie też mieli takie podejście .

Pantop ,
jak rozumiesz , to tylko wypełniać , SWOJE rozumienie .

Dla mnie to nie jest wcale takie ani proste , ani jednoznaczne .
Kościół od początku był w nieustannym sporze ,
na wiele spraw , choć ewangelie niby te same .
Awatar użytkownika
ozeasz
Posty: 4368
Rejestracja: 29 sty 2017, 19:41
Jestem: w separacji
Płeć: Mężczyzna

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: ozeasz »

Pantop pisze:Wskoczyłaś krople rosy do basenu.
Jesteś teraz w tym basenie mokra czy człowiekiem?
A może być, że mokrym człowiekiem? :lol:
Pantop pisze:
krople rosy pisze:Skoro natura jest święta a zaburzona tylko przez ciało to dlaczego dusza po wyjściu z niego może zostać potępiona?
Wąćpani mnie do podstaw odsyłasz.
Ponieważ ma wolną wolę.
I jeśli czasem pobytu w ciele zaświadczyła, że nie chce wracać do Domu - to kto ją zmusi?
Coś mi tu nie pasuje Pantopie , wydaje mi się że nie o to pytała krople rosy , przy założeniu że ciało jest winne grzechu ... nikt nie jest winny , bo rozumiem że pokazujesz że ciało nie jest tożsame z duszą ....z tym że to jest wg mnie herezja, poniżej cytat KKK , zaś Twoja odpowiedź wg mnie nie na pytanie KR, dotyczy czegoś innego , wolna wola jest podstawą do sądu, bo tylko na podstawie wolnego wyboru mogę za ten wybór odpowiadać.
KKK 365 Jedność ciała i duszy jest tak głęboka, że można uważać duszę za "formę" ciała (Por. Sobór w Vienne (1312): DS 902); oznacza to, że dzięki duszy duchowej ciało utworzone z materii jest ciałem żywym i ludzkim; duch i materia w człowieku nie są dwiema połączonymi naturami, ale ich zjednoczenie tworzy jedną naturę.źródło
Miłości bez Krzyża nie znajdziecie , a Krzyża bez Miłości nie uniesiecie . Jan Paweł II
Pantop
Posty: 3168
Rejestracja: 19 lis 2017, 20:50
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Wytyczne Pastoralne do Adhortacji „Amoris laetitia” Konferencji Episkopatu Polski

Post autor: Pantop »

ozeasz pisze:Coś mi tu nie pasuje Pantopie , wydaje mi się że nie o to pytała krople rosy , przy założeniu że ciało jest winne grzechu ... nikt nie jest winny , bo rozumiem że pokazujesz że ciało nie jest tożsame z duszą ....z tym że to jest wg mnie herezja, poniżej cytat KKK , zaś Twoja odpowiedź wg mnie nie na pytanie KR, dotyczy czegoś innego , wolna wola jest podstawą do sądu, bo tylko na podstawie wolnego wyboru mogę za ten wybór odpowiadać.
Jeśli tak to wiedziesz spór nie ze mną.
Pozwolę sobie raz jeszcze zacytować wczorajsze drugie czytanie:
2. czytanie (2 Kor 5, 6-10)
Staramy się podobać Bogu

Czytanie z Drugiego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:

Mając ufność, wiemy, że jak długo pozostajemy w ciele, jesteśmy pielgrzymami, z daleka od Pana. Albowiem według wiary, a nie dzięki widzeniu postępujemy. Mamy jednak nadzieję i chcielibyśmy raczej opuścić nasze ciało i stanąć w obliczu Pana.

Dlatego też staramy się Jemu podobać, czy to gdy z Nim, czy gdy z daleka od Niego jesteśmy. Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre.

A w szczególności to:
Mając ufność, wiemy, że jak długo pozostajemy w ciele, jesteśmy pielgrzymami, z daleka od Pana.
Jak długo KTO pozostaje w ciele?
Dusza ozeasza, Pantopa, kropel rosy i wszystkich innych.
Chcesz kruszyć kopie - czyń to ze św Pawłem - ja popatrzę z boczku :mrgreen:
ODPOWIEDZ