Wakacje z Sycharem - RZEPISKA 10-18.08.2019

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Balba
Posty: 1355
Rejestracja: 29 sty 2017, 22:40
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Wakacje z Sycharem - RZEPISKA 10-18.08.2019

Post autor: Balba »

Kochani,
już niedługo - 19 maja - rozpoczniemy zapisy na poszczególne turnusy wakacyjne, w tym do Rzepisk.

Rzepiska to piękny ośrodek Zgromadzenia Księży Marianów, zwany "Stajenką", położony na polskim Spiszu, na wschód od Bukowiny Tatrzańskiej:
http://www.rzepiska.marianie.pl/osrodek.html

Link do zapisów:
Rzepiska - https://forms.gle/q9a8Bp9ef4SjjRxN7
Bardzo proszę, aby każdy został zapisany na oddzielnym formularzu, dzieci także.
Na podane w formularzach maile będziemy przesyłać dalsze informację, prosimy o cierpliwość :D

Byliśmy tu już w 2016 roku. Z ośrodka roztacza się przepiękny widok na Tatry Zachodnie, Wysokie i Tatry Bielskie, już na Słowacji - i dlatego tu, m.in., wracamy :D

Lojalnie uprzedzam, że ośrodek nie ma gwiazdek jakości, warunki panują tu prawie harcerskie, pokoje są kilkuosobowe i nie wszystkie z łazienkami.
Ale ten klimat....
Ale ta cisza przerywana dzwoneczkami na szyjach owiec.....
Ale te widoki....
Ale ta izolacja od dużych skupisk ludzkich, od Zakopanego....
Ech, ech...

Stąd blisko i łatwo dojechać na Słowację, gdzie Tatr więcej niż w Polsce, choć w...euro :(
Jednakże bardzo prosimy o zabranie ze sobą paszportów lub dowodów osobistych, dla dzieci także!
Planujemy wycieczki na Słowację, m.in. do jaskini Bielańskiej/Bielskiej w Tatrach Bielskich.

Dowódcą wycieczek górskich będzie nasz Jacek, który zaraz zamieści tu konkretne propozycje, jak Go znam :D

Dla niektórych atutem stanie się bliskość Term Podhalańskich - chociażby w Bukowinie Tatrzańskiej, ale także w Białce Tatrzańskiej, Zakopanem, Szaflarach, Chochołowie:
https://www.termabania.pl/
http://www.termybukovina.pl/
http://www.aquapark.zakopane.pl/pl/
https://www.termyszaflary.com
https://www.chocholowskietermy.pl/

Podaję ceny pobytu w Rzepiskach - płatne w dwóch ratach na konto Fundacji Małymi Krokami, po rozpoczęciu zapisów:
Osoby dorosłe i dzieci powyżej 10 lat: 550 zł
Dzieci 3-10 lat: 460 zł
dzieci 0-2 lata - dobrowolna ofiara

Pamiętajmy, iż:

NA NASZE WAKACJE ZAPRASZAMY SYCHAROWICZÓW oraz PRAGNĄCYCH KORZYSTAĆ Z POMOCY WSPÓLNOTY SYCHAR,
WYŁĄCZNIE SAKRAMENTALNYCH MAŁŻONKÓW Z RODZINAMI, KTÓRZY ZDECYDOWANI SĄ ŻYĆ ZGODNIE Z CHARYZMATEM NASZEJ WSPÓLNOTY.


i że są to wyjazdy w pełni bezalkoholowe - w ośrodkach i na wycieczkach.

Z Bogiem.
jacek-sychar

Re: Wakacje z Sycharem - RZEPISKA 10-18.08.2019

Post autor: jacek-sychar »

I kolejna porcja informacji o Rzepiskach
Rzepiska - Grocholów Potok 1, 34-532 Jurgów; GPS 49°20'50" Pn, 20°10'12" W
Rzepiska znajdują się koło Bukowiny Tatrzańskiej (Uwaga: są w Polsce również inne Rzepiska!)
Planujemy następujące wycieczki:
1. Spacer wokół Rzepisk (~3 h, 10 km)
2. Rusinowa Polana (dojazd busem, spacer około 3-5 h) + Wiktorówki i ew. Gęsia Szyja
3. Jaskinia Bielańska w Tatrach słowackich; zwiedzanie płatne (dorośli 8€, niepełnosprawni i dzieci 6-15 lat 4€, studenci i osoby po 60 r. życia 7€, pozwolenie na fotografowanie 10€)
4. Morskie Oko (dojazd busem) + Czarny Staw
5. Dolina Suchej Wody, Murowaniec, Przełęcz Krzyżne (2112 m n.p.m.), Dolina Pięciu Stawów, Dolina Roztoki (dla doświadczonych turystów, wycieczka na cały dzień)
6. wycieczki na życzenie np. Hala Gąsienicowa, Dolina Kondratowa,
Dolina Kościeliska i Ornak, Dolina Chochołowska
W odległości około 7 km są również termy w Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej, Szaflarach i Zakopanem.
Dokładniejszy plan wycieczek podam niedługo.

Co zabrać?
Zabieramy takie rzeczy, w których czujemy się dobrze i swobodnie. Warto zabrać strój kąpielowy. Osoby chcące odwiedzić Słowację, koniecznie muszą posiadać dowody osobiste (dzieci też!). Na Słowacji obowiązuje euro. Warto więc wcześniej je nabyć.
Ponieważ w Rzepiskach może być kłopot z bankomatem, warto przyjechać z zapasem pieniędzy na czas pobytu.
Dla zainteresowanych wycieczkami górskimi polecamy zaopatrzyć się w: buty trekkingowi* (buty turystyczne ze specjalną podeszwą), płaszcz (kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa), ciepła bluza/kurtka/polar (w górach często jest dość chłodno), plecaczek (nie za duży, nie za mały – tak, żeby się zmieściło coś cieplejszego do ubrania, coś przed deszczem, napój, jedzenie, coś słodkiego), okulary przeciwsłoneczne (koniecznie z filtrem UV), krem do opalania (szczególnie osoby nie opalone mogą być narażone na poparzenia słoneczne), coś na głowę (najlepiej kapelusz/czapka z rondem) mogą się przydać ochraniacze na nogi (tzw. stuptuty), gdyby przyszło nam chodzić po lub w czasie deszczu), kijki trekkingowi godne polecenia (odciążają stawy, ułatwiają pochodzenie i schodzenie).
* UWAGA: osoby nie mające odpowiedniego obuwia nie będą zabierane na wycieczki górskie)

Jak się przygotować?
Jeżeli ktoś chce z nami chodzić na wycieczki, jakie planujemy, powinien się do nich przygotować. Należy zacząć chodzić na kilkukilometrowe spacery w butach, w których planujemy chodzenie po górach. Ja uznaję, że jestem przygotowany na góry, gdy po 3 godzinnym spacerze (około 12 km) usiądę i po 5 minutach mogę spokojnie wstać i dalej chodzić. Góry wymagają też więcej od naszych stawów, szczególnie kolan. Warto więc poćwiczyć trochę wchodząc i schodząc po schodach w wieżowcu (ale takim co najmniej 10 piętrowym i to nie raz, ale kilka razy).Ostatnim etapem przygotowań jest zadbanie o swoje stopy. Należy usunąć wcześniej wszystkie nagniotki, zgrubienia, … i na kilka dni przed wyjazdem dość krótko obciąć paznokcie (oczywiście u nóg).

Jak dojechać?
samochodem: jadąc drogą krajowa nr 49 od Nowego Targu w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją w Jurgowie, po minięciu Białki Tatrzańskiej i pojawieniu się tablic miejscowości Jurgów, jedziemy jeszcze niecały kilometr aż do drogowskazu na Rzepińska (skręcamy w lewo). Uwaga: będzie to dopiero drugi drogowskaz na Rzepińska. Dokładny dojazd proszę sprawdzić najlepiej na mapach.
Można też dojechać busem z Zakopanego
Potem trzeba dojść 4 km, lub ktoś musi wyjechać.
Jeżeli ktoś będzie miał kłopoty z dojazdem, proszę na adres wakacje@sychar.org przesłać prośbę z informacją lub pisać tutaj na wątku tego turnusu.
jacek-sychar

Re: Wakacje z Sycharem - RZEPISKA 10-18.08.2019

Post autor: jacek-sychar »

Trasy na Rzepiska 2019

1. Spacer wokół Rzepisk
Wychodzimy w ośrodka i już jesteśmy na szlaku czerwonym. Schodzimy w dół w kierunku zachodnim. Cały czas idziemy szlakiem czerwonym. Gdy dojdziemy do rozejścia się szlaku czerwonego (ul. Nadwodnia), skręcamy w prawo w ulicę Potok Bryjów. Dalej idziemy szlakiem czerwonym pod górę, a ż dochodzimy do szlaku niebieskiego. Skręcamy w prawo i idziemy szlakiem niebieskim aż do znaków szlaku czerwonego. Skręcamy w prawo i dochodzimy do ośrodka.
3,06 h, 10,1 km, 13 GOT*, 345 m podejścia i zejścia
Możliwe są też dwa skróty trasy na początku i na końcu wycieczki.

2. Rusinowa Polana
Dojeżdżamy samochodami na parking (płatny). Możliwe są dwa parkingi w pobliżu Rusinowej Polany.
a) Parking na ul. Łysa Polana
Idziemy szlakiem zielonym z ul. Łysa Polana. Tym samym szlakiem wracamy.
1,50 h, 6,4 km, 10 GOT*, 169 m podejścia i zejścia
b) parkingu przy ul. Oswalda Balzera
Idziemy szlakiem niebieskim i tak samo wracamy.
2.15 h, 5,5 km, 9 GOT*, 296 m podejścia i zejścia

3. Morskie Oko
Wynajmujemy autobus i dojeżdżamy nim do Palenicy Białczańskiej
Stąd pieszo idziemy nad Morskie Oko. I znowu możliwe są trzy warianty.
a) wjeżdżamy i zjeżdżamy furmankami (zasiągiem). Cena około 50 zł od osoby w jedną stronę. Można się targować.
b) wchodzimy do Morskiego Oka i schodzimy tą samą trasą
4:10 h, 15,4 km, 20 GOT, 549 m podejścia i zejścia
c) idziemy szlakiem czerwonym w kierunku Morskiego Oka. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza skręcamy w prawo na szlak niebieski i idziemy Dolina Roztoki do Doliny Pięciu Stawów. Dochodzimy do Siklawy. Tutaj skręcamy w lewo na szlak niebieski i przechodzimy przez schronisko. Dalej szlakiem niebieskim idziemy do Morskiego Oka (trasa przez Świstówkę). Stąd szlakiem czerwony wracamy na parking w palenicy Białczańskiej.
6:40 h, 20,2 km, 28 GOT, 1110 m podejścia i zejścia

4. Dolina Gąsienicowa i Dolina Pięciu Stawów Polskich
Dojeżdżamy samochodem do wylotu Doliny Suchej Wody (najlepiej przez Bukowinę Tatrzańską, Staszówkę, Murzasichle), około 20 km, 30 minut. Na szlaku powinniśmy być już około godziny 6:00! parking płatny.
Szlakiem czarnym wchodzimy do schroniska Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej. Stąd szlakiem żółtym wchodzimy na Przełęcz Krzyżne (2112 m n.p.m.). Schodzimy też szlakiem żółtym do Doliny Pięciu Stawów. Potem kawałek szlakiem niebieskim do schroniska, aby się ogrzać lub ochłodzić w zależności od pogody). Ze schronisko ostro w dół szlakiem czarnym do Doliny Roztoki. W niej szlakiem zielonym do Wodogrzmotów Mickiewicza i szlakiem czerwonym do Palenicy Białczańskiej. Stąd kierowca (kierowcy) jadą busem po samochody i wracają po resztę ekipy. Powrót samochodami przez Słowację i Łysą Polanę to już tylko 20 km i 20 minut.
Około 9h, 24 km, 38 GOT, 1470 m podejścia i 1493 m zejścia

5. Tatry Bielskie
Samochodami jedziemy do Tatrzańskiej Javoriny. Tutaj na płatnym parkingu zostawiamy 1 samochód. Dalej jedziemy do Strednicy (około 20 km, 25 minut). Tam zostawiamy samochody i idziemy na szlak.
Najpierw idziemy szlakiem zielonym. W Monkovej Dolinie wchodzimy na szlak czerwony i idziemy nim w górę. Podejście jest dość strome i uciążliwe, ale widoki potem są zapierające dech w piersiach, bo dochodzimy prawie do wysokości 2000 m n.p.m. i podziwiamy Tatry Wysokie, których nie widać z Polski (Łomnica, Lodowy). Schodzimy szlakiem niebieskim a potem zielonym. Zejście jest dość łagodne. na końcu droga asfaltowa. Dochodzimy do parkingu, na którym mamy jeden samochód. Kierowcy jada po pozostałe samochody i wracają po pozostałych. Stąd już tylko z 15 minut do ośrodka.
Około 7:20h, 15,9 km, 28 GOT, 1096 m podejścia i 1117 m zejścia

Pamiętajmy, że każdy na wycieczkę idzie sam, na swoją odpowiedzialność. Nie mamy przewodnika i te wycieczki są indywidualne.
Można po prostu iść za mną. To jest tylko moja propozycja tras. Oczywiście zmiany mogą być, w zależności od pogody, możliwości uczestników czy naszych chęci.


* GOT – w górach sama odległość nie jest miarodajna. Z tego powodu często stosuje się jednostkę GOT (górskiej odznaki turystycznej). Odpowiada ona 1 km w poziomie lub 100 m podejścia.
Awatar użytkownika
Balba
Posty: 1355
Rejestracja: 29 sty 2017, 22:40
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Wakacje z Sycharem - RZEPISKA 10-18.08.2019

Post autor: Balba »

Dziękuję, Jacku!

Ja jeszcze zaproponuję wycieczkę do Jaskini Bielskiej (Bielanskiej) na Słowacji, w Tatrach Bielskich:
http://www.ssj.sk/pl/jaskyna/2-jaskinia-bielanska

Czas zwiedzania to 70 minut w temperaturze 5,0 - 6,3 °C.
Cena - od 4 do 8 euro + dojazd. Fotografowanie to dodatkowa opłata 10 euro.
Może zamówimy busa z Rzepisk?
jacek-sychar

Re: Wakacje z Sycharem - RZEPISKA 10-18.08.2019

Post autor: jacek-sychar »

No, Koleżanko Balba, nie czytacie moich postów!
W tym:
viewtopic.php?f=73&t=2211&p=161404#p160498
Była informacja o Jaskini Bielańskiej. :P

A dla tych, co nie chcą chodzić po górach, można wybrać się na spływ Dunajcem.
https://flisacy.pl/
Około 30 km, dojazd (bez korków) 40 minut.
Przy okazji można zwiedzić zamek w Niedzicy.
Awatar użytkownika
Balba
Posty: 1355
Rejestracja: 29 sty 2017, 22:40
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Wakacje z Sycharem - RZEPISKA 10-18.08.2019

Post autor: Balba »

Jacku, wstyd mi :oops: :cry: ;)
jacek-sychar

Re: Wakacje z Sycharem - RZEPISKA 10-18.08.2019

Post autor: jacek-sychar »

No, żeby mi to było po raz przedostatni. :lol:
Maksymilian
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2018, 21:16
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Wakacje z Sycharem - RZEPISKA 10-18.08.2019

Post autor: Maksymilian »

Zapisy już jutro. Mam nadzieję że zdążę na główną listę nie rezerwową, bo wszystko już zaplanowane 😀
Awatar użytkownika
Balba
Posty: 1355
Rejestracja: 29 sty 2017, 22:40
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Wakacje z Sycharem - RZEPISKA 10-18.08.2019

Post autor: Balba »

Kochani,

serdecznie zapraszam do zapisów na nasz turnus, oto link:

Rzepiska - https://forms.gle/q9a8Bp9ef4SjjRxN7

Bardzo proszę, aby każdy został zapisany na oddzielnym formularzu, dzieci także.

Na podane w formularzach maile będziemy przesyłać dalsze informację, prosimy o cierpliwość :D
Maksymilian
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2018, 21:16
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Wakacje z Sycharem - RZEPISKA 10-18.08.2019

Post autor: Maksymilian »

Zrobione! :)
Ktoś jeszcze jedzie?
jacek-sychar

Re: Wakacje z Sycharem - RZEPISKA 10-18.08.2019

Post autor: jacek-sychar »

Mam nadzieję, że ja!
Awatar użytkownika
Balba
Posty: 1355
Rejestracja: 29 sty 2017, 22:40
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Wakacje z Sycharem - RZEPISKA 10-18.08.2019

Post autor: Balba »

Już lista pełna :shock: :o

ale spokojnie - wszystko się jeszcze może zdarzyć 8-) :D

czyli.... nie tracimy nadziei ;)
Maksymilian
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2018, 21:16
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Wakacje z Sycharem - RZEPISKA 10-18.08.2019

Post autor: Maksymilian »

Tak myślałem, zawsze ta sama gadka :)))
jacek-sychar

Re: Wakacje z Sycharem - RZEPISKA 10-18.08.2019

Post autor: jacek-sychar »

To zapraszam do Ślemienia!

Tam mam jeszcze bardzo dużo miejsc wolnych!
Awatar użytkownika
Balba
Posty: 1355
Rejestracja: 29 sty 2017, 22:40
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Wakacje z Sycharem - RZEPISKA 10-18.08.2019

Post autor: Balba »

Maksymilian pisze: 19 maja 2019, 20:29 Tak myślałem, zawsze ta sama gadka :)))
Gadka ta sama, bo.... sprawdzona :lol: bo.... nadzieja zawieść nie może :D

i zawsze, mimo tłoku początkowego jadą wszyscy Ci, którzy mają jechać ;)

Jacuś, podbierasz klientów? 8-) :lol:
ODPOWIEDZ