Cd dyskusji nt. kampanii billboardowej

Informacje lokalne, gdzie szukać pomocy...

Moderator: Moderatorzy

renta11
Posty: 842
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:20
Płeć: Kobieta

Cd dyskusji nt. kampanii billboardowej

Post autor: renta11 » 02 kwie 2021, 6:22

kesolk pisze:
30 mar 2021, 23:00

Ja jestem chętny :) . Choć w dziwnej sytuacji się znalazłem bo wygląda na to że mam do siebie pisać :o . Tak jestem w takiej sytuacji. Moja żona z obecnym kochankiem mają dziecko. Ich córeczka skończyła dwa lata. Prosiłem Pana Boga o potrzebne mi łaski i... dostałem łaskę pokochania tej dziewczynki. Kiedy o niej myślę to traktuję ją jak swoją córkę. Jestem gotów przyjąć żonę z tym dzieckiem i wychować je jak własne. Dziewczynka nie jest jeszcze ochrzczona bo moja żona obecnie odwróciła się od Boga i nie wierzy Mu. Wierzę, że jest taka możliwość, że moja żona się nawróci i zechce ochrzcić swoją córkę. Jest więc taka możliwość, że poprosi wtedy mnie bym został ojcem chrzestnym jej nieślubnej córeczki wtedy i do mnie mogłaby mówić tato :). Oczywiście by to się wydarzyło to dobrze by było by moja żona pokochała swojego kochanka z wzajemnością :). Pokochała prawdziwą miłością taką jakiej uczy Pan Jezus. Oczywistym jest, że wtedy będą chcieli się jak najprędzej rozstać. Kochając się prawdziwie nie będą przecież chcieli dla siebie potępienia - to oczywiste.
Zdaję sobie sprawę, że tak myślę i staram się postępować wyłącznie dzięki łasce od Pana Boga. Tę łaski otrzymuję bo o nie proszę, czasem nie proszę szczegółowo tylko o "potrzebne łaski" się modlę kochający Bóg wie czego mi potrzeba :D . Gdybym poczuł się odrzucony przez hasło "Kochajcie się mamo i tato" - a jak mniemam miałem prawo tak się poczuć bo przecież moja żona i jej kochanek są mamą i tatą swojej córeczki - to poprosiłbym o dar mądrości, rozumu, rady, pobożności i wszystkie inne potrzebne na wsjakij pożarnyj słuczaj czyli wszelki wypadek jak mawiają Rosjanie :).
Moje budujące zapewnienie: tak Kościół Katolicki i WTM Sychar będący jego częścią wspierają wszystkich zmierzających drogą ku świętości. Moja rada dla mnie samego i wszystkich czujących się odrzuconymi "Zaufaj Panu już dziś :D "
Napiszę coś dla sycharków trudnego, dla mnie również.
Ale patrząc na ten billboard, na którym 2-letnia córeczka pisze "mamo tato kochajcie się" to we mnie pojawia się natychmiast odruch wycofania się. Nie tak jak głosi ks. Marek Dziewiecki (którego bardzo szanuję i z większością jego wypowiedzi się zgadzam), że takie dziecko należy zostawić (rodzic) i tylko płacić alimenty. Z tym się nie zgadzam. W tej konkretnej sytuacji natychmiast uruchamia się we mnie odruch wycofania się, aby nie burzyć temu małemu dziecku prawa do obecności obojga kochających się rodziców, prawa do normalnego domu. W tej konkretnej sytuacji małego dziecka (a taką ręką jest napisane to wezwanie w kampanii) wycofałabym moje prawo do współmałżonka na rzecz "chciejstwa" tego dziecka traktując to jako mój krzyż. Tak we mnie przejawia się rodzicielstwo przed małżeństwem. Nie moje rodzicielstwo przed moim małżeństwem. Czy to jest zgodne z duchem sycharu? Taki mój odruch?
św. Augustyn
"W zasadach jedność, w szczegółach wolność, we wszystkim miłosierdzie".

Monti
Posty: 1260
Rejestracja: 21 mar 2018, 18:14
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Kampania antyaborcyjna i anty rozwodowa na bilbordach.

Post autor: Monti » 02 kwie 2021, 10:18

renta11 pisze:
02 kwie 2021, 6:22
Napiszę coś dla sycharków trudnego, dla mnie również.
Ale patrząc na ten billboard, na którym 2-letnia córeczka pisze "mamo tato kochajcie się" to we mnie pojawia się natychmiast odruch wycofania się. Nie tak jak głosi ks. Marek Dziewiecki (którego bardzo szanuję i z większością jego wypowiedzi się zgadzam), że takie dziecko należy zostawić (rodzic) i tylko płacić alimenty. Z tym się nie zgadzam. W tej konkretnej sytuacji natychmiast uruchamia się we mnie odruch wycofania się, aby nie burzyć temu małemu dziecku prawa do obecności obojga kochających się rodziców, prawa do normalnego domu. W tej konkretnej sytuacji małego dziecka (a taką ręką jest napisane to wezwanie w kampanii) wycofałabym moje prawo do współmałżonka na rzecz "chciejstwa" tego dziecka traktując to jako mój krzyż. Tak we mnie przejawia się rodzicielstwo przed małżeństwem. Nie moje rodzicielstwo przed moim małżeństwem. Czy to jest zgodne z duchem sycharu? Taki mój odruch?
Ostatnio słuchałem w radio wywiadu z prowincjałem dominikanów, który powołując się na wytyczne Papieża mówił, że zobowiązania naturalne są ważniejsze niż zakonne i w przypadku, gdy zakonnik ma dziecko, powinien opuścić zakon i zająć się dzieckiem.
Oczywiście, śluby zakonne to coś innego niż sakrament małżeństwa, ale w przypadku, gdy małżeństwo jest bezdzietne i pojawia się dziecko pozamałżeńskie, sytuacja jest w pewnym sensie podobna. Oczywiście, problem jest raczej teoretyczny, bo w większości przypadków taki małżonek wiąże się raczej z matką dziecka. Ale też mnie nie przekonuje takie stanowisko, że wówczas należy ograniczyć swoje rodzicielstwo do płacenia alimentów. W końcu ojcostwo/macierzyństwo to też jest powołanie, które nie może sprowadzać się tylko do comiesięcznych przelewów.
"Szukaj pokoju, idź za nim" (Ps 34, 15)

Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13301
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Kampania antyaborcyjna i anty rozwodowa na bilbordach.

Post autor: Nirwanna » 02 kwie 2021, 10:47

Monti pisze:
02 kwie 2021, 10:18
W końcu ojcostwo/macierzyństwo to też jest powołanie, które nie może sprowadzać się tylko do comiesięcznych przelewów.
Hm... w ten sposób mogę się tak elegancko zmanipulować, że mucha nie siada.
Tak sobie myślę, że skoro mam powołanie do małżeństwa, a mam, skoro weszłam w małżeństwo i byłam w nim szczęśliwa i spełniona, to skoro mąż się z małżeństwa wypisał, to powinnam jednak realizować swoje powołanie i jednak znaleźć w jego miejsce kolejnego.... a mogę też sobą manipulować dalej, że skoro w tym związku nie jestem szczęśliwa i spełniona, to powinnam szukać innego związku, i szukać takiego, gdzie w końcu szczęśliwa i spełniona będę... bo powołanie przecież!
No, taki absurd trochę. Celowo zastosowany ;)

Powołaniem do macierzyństwa/ojcostwa można tak samo samozmanipulować się, w szczegóły wchodzić nie będę.

Myślę, że w sytuacjach, gdzie człowiek w swojej grzeszności i pogubieniu namieszał na maksa, Kościół szuka takich rozwiązań, aby krzywdy choć częściowo naprawiać na bieżąco.
Co nie zmienia faktu, że Kościół przez Ewangelię i przez swoje nauczanie pokazuje pewien ideał.
I zawsze w wolności się pyta: wchodzisz w to? przyjmiesz krzyż?
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II

Sarah
Posty: 372
Rejestracja: 01 maja 2020, 13:46
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Kampania antyaborcyjna i anty rozwodowa na bilbordach.

Post autor: Sarah » 02 kwie 2021, 10:56

Monti pisze:
02 kwie 2021, 10:18
Oczywiście, śluby zakonne to coś innego niż sakrament małżeństwa, ale w przypadku, gdy małżeństwo jest bezdzietne i pojawia się dziecko pozamałżeńskie, sytuacja jest w pewnym sensie podobna.
Gorzej, gdy małżeństwo nie jest bezdzietne, a jeśli jeszcze pechowo dziecko/dzieci małżeństwa jest w takim wieku, że na pewno potrzebuje ojca na co dzień? To co wtedy?
"Zamiast ciągle na coś czekać, zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później niż ci się wydaje". Ks. Jan Kaczkowski

Monti
Posty: 1260
Rejestracja: 21 mar 2018, 18:14
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Kampania antyaborcyjna i anty rozwodowa na bilbordach.

Post autor: Monti » 02 kwie 2021, 11:06

Sarah pisze:
02 kwie 2021, 10:56
Monti pisze:
02 kwie 2021, 10:18
Oczywiście, śluby zakonne to coś innego niż sakrament małżeństwa, ale w przypadku, gdy małżeństwo jest bezdzietne i pojawia się dziecko pozamałżeńskie, sytuacja jest w pewnym sensie podobna.
Gorzej, gdy małżeństwo nie jest bezdzietne, a jeśli jeszcze pechowo dziecko/dzieci małżeństwa jest w takim wieku, że na pewno potrzebuje ojca na co dzień? To co wtedy?
To są właśnie te bardzo trudne pytania, które myślę, że trzeba rozpatrywać indywidualnie, bo każda sytuacja jest trochę inna. Wiadomo, że łatwo jest się samemu dać zmanipulować, o czym pisze Nirwanna, zwłaszcza, jak jest się zakochanym i zdolność logicznego myślenia jest w dużym stopniu ograniczona. W takich sytuacjach ja bym pewnie mimo wszystko dał pierwszeństwo rodzicielstwu, ale na szczęście nie będę musiał stawać przed takim dylematem. Ani nikomu nie odważę się doradzać.
"Szukaj pokoju, idź za nim" (Ps 34, 15)

vertigo
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2018, 10:16
Jestem: już po kryzysie
Płeć: Mężczyzna

Re: Kampania antyaborcyjna i anty rozwodowa na bilbordach.

Post autor: vertigo » 02 kwie 2021, 13:40

Sarah pisze:
02 kwie 2021, 10:56
Gorzej, gdy małżeństwo nie jest bezdzietne, a jeśli jeszcze pechowo dziecko/dzieci małżeństwa jest w takim wieku, że na pewno potrzebuje ojca na co dzień? To co wtedy?
Ludzie jakoś starają się żyć.. Gdzieś czytałem, że w krajach Południa jeszcze w nie tak dawnych czasach zdarzało się, że w pogrzebie mężczyzny uczestniczyły w pewnym oddaleniu od siebie dwie "rodziny" - oficjalna żona z jednymi dziećmi i ta druga "żona" też z pociechami. Oficjalnie nikt się nie znał..
Ludzie robią wszystko, aby siebie samych przekonać, że świat nie wygląda tak, jak wygląda naprawdę.

Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13301
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Kampania antyaborcyjna i anty rozwodowa na bilbordach.

Post autor: Nirwanna » 02 kwie 2021, 14:02

Cóż, każdy sam sobie potrzebuje odpowiedzieć, czy chce żyć "jakoś", czy jednak pełnią życia :-)
Tego Chrystusowego i Jego mocą oczywiście.
...bo po ludzku to wiadomo, w stajni się urodził, na krzyżu umarł, porażka jakaś....
Czy wybieram taką po ludzku "porażkę"?
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II

Monti
Posty: 1260
Rejestracja: 21 mar 2018, 18:14
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Kampania antyaborcyjna i anty rozwodowa na bilbordach.

Post autor: Monti » 02 kwie 2021, 14:45

Nirwanna pisze:
02 kwie 2021, 14:02
Cóż, każdy sam sobie potrzebuje odpowiedzieć, czy chce żyć "jakoś", czy jednak pełnią życia :-)
Tylko, że dla każdego życie pełnią życia może oznaczać coś innego. Od tego, co napisałaś, niebezpiecznie łatwo można przejść do przeświadczenia, że ja wiem, jak należy żyć, a ci, którzy podejmują inne decyzje, błądzą. Stąd już tylko krok do postawy faryzeusza.
Życie pełnią życia to pewien ogólnik, ale jak się wejdzie w zagadnienia szczegółowe, to wiele rzeczy nie jest tak jednoznacznych. I nawet w gronie katolików możemy udzielać różnych odpowiedzi (a co dopiero w całym społeczeństwie). Dlatego nie do końca ufam osobom, które na każde pytanie łatwo znajdują odpowiedź (jest to częsta przypadłość np. wśród niektórych księży).
"Szukaj pokoju, idź za nim" (Ps 34, 15)

renta11
Posty: 842
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:20
Płeć: Kobieta

Re: Kampania antyaborcyjna i anty rozwodowa na bilbordach.

Post autor: renta11 » 02 kwie 2021, 16:57

Nirwanna pisze:
02 kwie 2021, 14:02
Cóż, każdy sam sobie potrzebuje odpowiedzieć, czy chce żyć "jakoś", czy jednak pełnią życia :-)
Tego Chrystusowego i Jego mocą oczywiście.
...bo po ludzku to wiadomo, w stajni się urodził, na krzyżu umarł, porażka jakaś....
Czy wybieram taką po ludzku "porażkę"?
Monti napisał
"Ostatnio słuchałem w radio wywiadu z prowincjałem dominikanów, który powołując się na wytyczne Papieża mówił, że zobowiązania naturalne są ważniejsze niż zakonne i w przypadku, gdy zakonnik ma dziecko, powinien opuścić zakon i zająć się dzieckiem."

Sakrament to sakrament, tak zakonny jak i małżeński. Żaden nie jest pierwszy i ważniejszy. Myślę, że jednak papież wie, co pisze i dlaczego. Myślisz Nirwanno, że Papież nie żyje pełnią życia tego Chrystusowego ? :D
Mnie również się wydaje że na sycharze niektórym blisko do faryzeuszy. :D Fajnie, ale i myślę trudne to jest, że obecny Papież nie jest fundamentalistą ani rygorystą. No i zdecydowanie nie jest faryzeuszem. Ale rozumiem, że dla niektórych ludzi to jest trudne do przyjęcia.
No i w tym kontekście, to jednak ta kampania ma sens. Bo takie pierwszeństwo rodzicielstwa nad małżeństwem jest słuszne. I dobrze, że Papież to widzi i o tym pisze i mówi. Więc może sychar jednak idzie z duchem czasu i Papieżem?
św. Augustyn
"W zasadach jedność, w szczegółach wolność, we wszystkim miłosierdzie".

Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13301
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Kampania antyaborcyjna i anty rozwodowa na bilbordach.

Post autor: Nirwanna » 02 kwie 2021, 20:35

renta11 pisze:
02 kwie 2021, 16:57
Myślisz Nirwanno, że Papież nie żyje pełnią życia tego Chrystusowego ? :D
Myślę, rento, że zadajesz mi pytanie podchwytliwe w niewłaściwym kontekście.
Jeszcze raz więc:
vertigo pisze:
02 kwie 2021, 13:40
Ludzie jakoś starają się żyć.. Gdzieś czytałem, że w krajach Południa jeszcze w nie tak dawnych czasach zdarzało się, że w pogrzebie mężczyzny uczestniczyły w pewnym oddaleniu od siebie dwie "rodziny" - oficjalna żona z jednymi dziećmi i ta druga "żona" też z pociechami. Oficjalnie nikt się nie znał..
Nirwanna pisze:
02 kwie 2021, 14:02
Cóż, każdy sam sobie potrzebuje odpowiedzieć, czy chce żyć "jakoś", czy jednak pełnią życia :-)
Tego Chrystusowego i Jego mocą oczywiście.
...bo po ludzku to wiadomo, w stajni się urodził, na krzyżu umarł, porażka jakaś....
Czy wybieram taką po ludzku "porażkę"?
Z polskiego na nasze więc ;-):
Pierwsze moje zdanie przeciwstawia "jakoś" z postu vertigo i jego przykład "pogrzebowy" czemuś, co ja wolą i rozumem wybieram, czyli "pełnię życia", czyli raczej samotność związkową w miejsce paczłorków, zwłaszcza w klimacie "oficjalnie się nie znamy". No sorki, diametralnie nie moja bajka.
Natomiast postawa ta, choć rozwojowa niewątpliwie, bywa czasem trudna (emocjonalnie, decyzyjnie, duchowo), więc ja (ja, podkreślę) potrzebuję sobie nieustająco zadawać to pytanie:
"Czy wybieram - któryś już raz - tak po ludzku "porażkę"?"

W kontekście - moją miłość, mój wybór, potwierdzony sakramentem. Po ludzku - pozamiatany wybór alias porażka.
Pytanie sobie zadaję ja, jak ktoś wespół też sobie zada i odpowie podobnie, to super, robi się bardziej wspólnotowo, a mniej samotnie. Dlatego to pytanie wybrzmiało tu publicznie.
Ufam też, że papież sobie zadaje i odpowiada podobnie, czyli żyje pełnią życia :-) Równie wspólnotowo :-)
Jak ktoś życzy sobie nie zadać i/lub odpowiedzieć inaczej - wolna wola, którą każdego Bóg obdarzył po całości :-)

Błogosławionego, owocnego czasu Wielkiego Piątku, wraz z nadzieją na radość Poranka Zmartwychwstania :-D
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II

Awatar użytkownika
ozeasz
Posty: 4347
Rejestracja: 29 sty 2017, 19:41
Jestem: w separacji
Płeć: Mężczyzna

Re: Kampania antyaborcyjna i anty rozwodowa na bilbordach.

Post autor: ozeasz » 02 kwie 2021, 22:46

Tak sobie myślę czytając, że to raczej niemożliwe by wszystkich uszczęśliwić, człowiek nieodpowiedzialny, podążający za pożądaniem, zmysłowy komplikuje sytuację która na cmentarzu jest tylko pewną wizualizacją problemu. Nie da się zjeść owocu zakazanego i zostać w raju, konsekwencje niosą cierpienie tym zawinionym i tym niezawinionym.

Jezus jasno wyraża się na temat cudzołóstwa i nie tylko, i to nie kwestia faryzeizmu a jasnego wyboru po usłyszeniu "stawiam przed wami życie i śmierć - wybierajcie", gdzie indziej zaś : karą za grzech jest śmierć...Z podanych powyżej przykładów nie da się wybrnąć nie zadając bólu, a na pewno cena jest wysoka - życie.

Niestety to ludzie ludziom gotują taki los i to nie bierze się z miłości jestem przekonany. I zawsze to kosztuje życie, na pewno życie Jezusa Chrystusa... Tylko czy to ma znaczenie?
Miłości bez Krzyża nie znajdziecie , a Krzyża bez Miłości nie uniesiecie . Jan Paweł II

renta11
Posty: 842
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:20
Płeć: Kobieta

Re: Kampania antyaborcyjna i anty rozwodowa na bilbordach.

Post autor: renta11 » 03 kwie 2021, 8:21

Nirwanno

Odebrałam twój post raczej jako głos w dyskusji, a nie tylko w odniesieniu do konkretnego postu. tym bardziej, że cytatu nie było. Więc za brak zrozumienia - sorki.

W odniesieniu do Twojej wypowiedzi/stanowiska.
Między ustami a brzegiem pucharu jest jeszcze wiele możliwości. Nie musimy wybierać pomiędzy porażką, a pełnią życia. I chyba w tym jest problem, w tym widzeniu zero-jedynkowym, Tutaj widzę faryzeuszostwo (w tym rygoryzmie i fundamentalizmie).
A przecież tak naprawdę będziemy sadzeni nie z grzechów, a z miłości. A miłość realizuje się przecież w relacji, bez relacji nie ma miłości.
Ja widzę raczej dążenie do życia w pełni moich możliwości i w bliskości Boga. I znalezienia się w tej sytuacji, która faktycznie jest. Więc jeżeli już coś się stało, to czasami nie można/nie trzeba tkwić rygorystycznie w raz obranej drodze. I konkretnie w sytuacji, gdy współmałżonek odszedł, ma dzieci pozamałżeńskie, to wtedy koniecznym wyborem nie musi być nawoływanie go do powrotu (bo jest sakrament). Wtedy sytuacja może wymusić/wypracować zmianę na ustąpienie/rezygnację z mojego "prawa" do współmałżonka, z uwagi na dobro jego dzieci.
Pozostaje wtedy jeszcze ten "drobiażdżek", czyli samotność czy życie w grzechu z kimś innym. I tutaj także nie byłabym taka zero-jedynkowa, życie w porażce czy w pełni. Bo jeśli ktoś realizowałby się pięknie np. w rodzicielstwie to mogłoby to być większe dobro, aniżeli życie w samotności (mimo że w części wynikające z grzechu). I tutaj chyba jest ta płynność, co ostatecznie okaże się większym dobrem, większą miłością. Widzę zagrożenie relatywizmem, i to zarzuca się Franciszkowi.
Więc jeżeli piszesz, że ten wybór (samotność) jest życiem w pełni, a inny wybór jest porażką, to możesz się bardzo pomylić w ocenie. I taka ocena właśnie mi się nie podoba.
Bo sądzeni będziemy nie z grzechów, a z miłości, czyli (jak pisze Gajda) z aktu dobra skierowanego ku drugiemu człowiekowi.
św. Augustyn
"W zasadach jedność, w szczegółach wolność, we wszystkim miłosierdzie".

Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13301
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Kampania antyaborcyjna i anty rozwodowa na bilbordach.

Post autor: Nirwanna » 03 kwie 2021, 10:33

renta11 pisze:
03 kwie 2021, 8:21
Nirwanno

Odebrałam twój post raczej jako głos w dyskusji, a nie tylko w odniesieniu do konkretnego postu. tym bardziej, że cytatu nie było. Więc za brak zrozumienia - sorki.
Ok.
renta11 pisze:
03 kwie 2021, 8:21
W odniesieniu do Twojej wypowiedzi/stanowiska.
Między ustami a brzegiem pucharu jest jeszcze wiele możliwości. Nie musimy wybierać pomiędzy porażką, a pełnią życia.
Per saldo - uważam, że jednak tak. To jest to, co przywołał ozeasz: Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście (Pwt 30, 15). Ze świadomością tego wyboru do końca, tj. nawet w ostatniej minucie życia mogę załapać się na tego denara, jako ostatni najęty robotnik w winnicy.

Papież Franciszek bardzo wiele mówi o rozeznawaniu. Jako jezuita doskonale zdaje sobie sprawę z zasady "magis" (więcej, lepiej, doskonalej = na większą chwałę Bożą), zna też ideę/cel ćwiczeń duchowych tj. takie uporządkowanie życia, aby ku większej Bożej chwale (czyli ku Miłości) w wolności prowadziło.
O magis tu: 1. http://manreza.pl/wp-content/uploads/20 ... ger-SJ.pdf
O uporządkowaniu życia i rozeznawaniu np. tu:
2. https://jezuici.pl/2021/03/podstawowe-z ... go-wyboru/
3. https://www.poznan-jezuici.pl/duchowosc ... acjanskich
a dogłębnie o rozeznawaniu w duchu ignacjańskim/jezuickim tu:
4. https://www.zycie-duchowe.pl/art-39108. ... mienie.htm

Dla mnie z takiego nauczania papieża Franciszka wynika zaproszenie do wejścia w coraz większą dojrzałość moralną i duchową, do przejścia z superego do coraz bardziej dojrzałego sumienia. Z tego co pamiętam o superego i neurotycznej winie piszą też Gajdowie.
Kościół podkreśla zresztą, że nauczanie papieża Franciszka na ten temat nie jest nowe, że w Kościele istniało od dawna: 5. https://wiez.pl/2019/06/19/rozeznawac-z ... -praktyce/
Papież pisze/mówi też o rozeznawaniu duszpasterskim, link: 6. https://www.przewodnik-katolicki.pl/NEW ... integracja

Dużo bogatej i smakowitej lektury zapodałam :-)
Dla mnie oznacza to, że rozeznawanie w podjęciu jakieś decyzji lub drogi (to co nazywasz przestrzenią między ustami a brzegiem pucharu) - to proces, w którym warto aby towarzyszył np. kierownik duchowy, kapłan, może też wspólnota, ktoś kto pomoże w kształtowaniu coraz dojrzalszego sumienia, rozeznawaniu poruszeń duchowych, kierowaniu się coraz bardziej wolnością wewnętrzną, w której ma coraz większą szansę wybrzmieć głos Boga, nie zagłuszany ani przez złego ducha, proponującego pozorne dobro, ani ludzką naturę ciągnącą do ludzkich pożądań, ładnie zracjonalizowanych umiejętnie użytym rozumem. Dynamika tego procesu zakłada czas i ciszę. Czyli - jak zakładam - nie dzieje się na forum publicznym.

Dopiero wówczas można w bardzo konkretnym przypadku przyjąć, że większym dobrem jest samotność niż życie w związku niesakramentalnym, "żądanie" powrotu sakramentalnego współmałżonka versus bycie jego z jego niesakramentalnymi dziećmi, gdzie jest faktyczna wola Boża, a gdzie ubożkowienie współmałżonka czy dziecka.
renta11 pisze:
03 kwie 2021, 8:21
Nie musimy wybierać pomiędzy porażką, a pełnią życia. I chyba w tym jest problem, w tym widzeniu zero-jedynkowym, Tutaj widzę faryzeuszostwo (w tym rygoryzmie i fundamentalizmie).
Ja już niewiele muszę ;-) Za to bardzo wiele chcę. Tak po 12 Krokach mam. I w procesie ciągle jestem :-) Zatem tak wybieram, jak wybieram, mówię o tym między innymi na forum. Można przyjąć, można odrzucić.
Można też ocenić, że jest to rygoryzm i fundamentalizm. Spoko, każdy ma swoją drogę, swoje sumienie, swoje rozeznawanie, każdego Bóg kocha co najmniej tak samo niesamowicie jak i mnie :-)
Gdy mam w sobie pogodę ducha, ocena zewnętrzna nie robi mi krzywdy :-)
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II

Awatar użytkownika
ozeasz
Posty: 4347
Rejestracja: 29 sty 2017, 19:41
Jestem: w separacji
Płeć: Mężczyzna

Re: Kampania antyaborcyjna i anty rozwodowa na bilbordach.

Post autor: ozeasz » 03 kwie 2021, 11:31

Czyli Rento jeśli dobrze odczytałem Twój ostatni post , Ewangelia Ewangelią, Słowo Boga Słowem Boga, śmierć na krzyżu w takim razie nie wiem jak potraktować, zbyt rygorystycznie? Bo może nie warto było, skoro tak łatwo można zrelatywizować, przecież widzenie czarno białe to fundamentalizm, hmm, czy to to samo co widzenie dobra i zła? To znaczy że między dobrem i złem jest płynna granica? Bo jeśli nie, to jednak Prawda ma znaczenie, ta absolutna, a dobro to dobro które daje życie, a zło to zło które rodzi śmierć, i niekoniecznie ta fizyczna, wszak o tym Jezus mówił, że ta jest nie tak istotna. No ale to mój odbiór treści Twoich postów, subiektywny.
Pozdrawiam świątecznie.
Miłości bez Krzyża nie znajdziecie , a Krzyża bez Miłości nie uniesiecie . Jan Paweł II

renta11
Posty: 842
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:20
Płeć: Kobieta

Re: Kampania antyaborcyjna i anty rozwodowa na bilbordach.

Post autor: renta11 » 03 kwie 2021, 14:04

Nirwanno

Nie zarzucam Ci rygoryzmu, a jedynie ocenianie, że "mojsze" jest pełnia życia, a "insze" nie jest. Podziwiam Twoja drogę, jest bardzo trudna. Jako matka wiem, ile Ciebie ominęło. Ale nigdy nie byłam w Twoich butach. Jedynie czuje osobę szczęśliwą ,dobrą, zadowoloną z życia i uduchowioną. :D

Ozeaszu

Nie znam odpowiedzi na tak trudne rozeznawania.
Z jednej strony widzę zagrożenie rygoryzmem, z drugiej zagrożenie relatywizmem. A pomiędzy nimi jest wiele miejsca i ogrom skomplikowanych relacji.
Do tego moja sytuacja jest inna. Miałam męża sakramentalnego i mam dziecko sakramentalne (jakkolwiek to brzmi :D ), miałam męża niesakramentalnego i mam dziecko niesakramentalne, obecnie nie mam żadnego męża. Dzisiaj moja sytuacja jest czysta, jestem wolna i mogę robić, co zechcę. Ale mam w sumie patchwork, choć dzisiaj bez pogubienia. Na tle przypadków sycharowskich mam komfort.
Dzisiaj połowa małżeństw się rozwodzi, patchworków przybywa i będzie przybywać. KK chce towarzyszyć ludziom w ich trudnej historii i taka pewnie będzie jego przyszłość. Rygoryzm więc siłą rzeczy będzie się marginalizował, a relatywizm może stać się zagrożeniem naszej religii. Takie ruchy jak sychar, który siłą rzeczy jest bliższy rygoryzmowi, faryzeuszostwu (choć to nie najlepiej brzmi) jest i będzie marginalny, chyba że zacznie się zmieniać (co akurat przy tej idei jest trudne bardzo).
Paradoksalnie więc tę kampanię "Mamo tato kochajcie się" można odczytać także jako otwieranie się sycharu. Nie wiem, czy to dobrze, czy to źle.

Z Bogiem
św. Augustyn
"W zasadach jedność, w szczegółach wolność, we wszystkim miłosierdzie".

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości