Mądrość Ojców Kościoła

Pomogła Ci jakaś modlitwa? Któryś ze Świętych jest Ci szczególnie bliski?...

Moderator: Moderatorzy

Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Starzec rzekł: „Proś Boga, by dał ci skruchę serca i pokorę. Pamiętaj zawsze o swych grzechach, a nie osądzaj innych. Bądź uległy wszystkim, nie przyjaźnij się z kobietą ani z chłopcem, ni też z heretykami. Nie ufaj sobie, panuj nad swym językiem i poskramiaj swój brzuch, powstrzymuj się od wina. Jeśli ktoś rozmawia z tobą o jakiejś sprawie, nie sprzeczaj się z nim. Jeśli dobrze mówi, zgódź się. Jeśli źle, powiedz mu: «świadom jesteś tego, co powiedziałeś» i nie kłóć się z nim o to, co powiedział. Wtedy zaznasz pokoju ducha” / 2 Apo I, 23(523) /
Apoftegmaty Ojców Pustyni o pokusie i grzechu
http://ps-po.pl/2020/02/07/apoftegmaty- ... i-grzechu/
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Powiedział także: „Jeżeli się z kimś przyjaźnisz, a jemu się przydarzy ulec pokusie i popełnić nierząd, to jeśli tylko możesz, podaj mu rękę i wyciągnij go z błota. Gdyby jednak wpadł w herezję i nie chciał się na twoją prośbę nawrócić, zerwij z nim szybko: bo gdybyś zwlekał, mógłbyś mu się dać wciągnąć w przepaść”.

https://www.facebook.com/11095712590434 ... /?sfnsn=mo
Nie mój komentarz, ale dosyć dobry i poprawny:

"(...)Pierwsza część opowiada o sytuacji, której schemat jest taki: pokusa -> upadek -> opamiętanie z pomocą bliźniego.
Druga część jest zgoła inna: świadomy wybór (popadnięcie w herezję) -> trwanie w błędzie pomimo pomocy.
Upraszczając: można przez nieuwagę "wdepnąć", ale "taplanie się" jest wysoce niebezpieczne. Pozdrawiam"

O dosyć dojrzałym odbiorze autora powyższego komentarza, wg mnie, m.in. świadczy (zapewne świadome) użycie słowa ;) "upraszczając" ... :roll:

Bo (dla mnie) apoftygmaty są same w sobie super mądrymi (a zarazem ... prostymi) ... uproszczeniami.
A "myślenie pytaniami" przez ludzi pustyni - bardzo "otwierające" :idea:
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Opowiadano o abba Teodorze i abba Lucjuszu z Enaton, że przez pięćdziesiąt lat oszukiwali pokusę i mówili: „Kiedy minie ta zima, pójdziemy sobie stąd” – a gdy już było lato, mówili: „Kiedy minie to lato, pójdziemy sobie stąd”. Tak robili przez cały czas ci godni wiecznej pamięci ojcowie.
https://www.facebook.com/11095712590434 ... /?sfnsn=mo

(Jak dla mnie) dużo wspólnego z :
- dzisiaj się "nie napiję" (pozdrawiam AAowców); nie robię "planów na jutro";
albo
- nie wiem jak jutro, ale dzisiaj obudziłem się w środku nocy i sięgnę do brewiarza po godzinę czytań (nie obiecuję sobie - że jutro też tak zrobię);
albo
- dzisiaj odwiedza mnie małżonka - postaram się być miły, pomocny (będę obserwować swoje emocje oraz gesty, niewerbalne elementy komunikacji), nie projektuję "przyszłości" z małżonką lub ... jej braku. (Dzisiaj się to "udało" i tzw. "git" i ... na tym "koniec")

A Twoje "przykłady" ?

Pozdrawam "Tych", którzy mają trudność z odbiorem moich postów :?
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Abba Teodor z Ferme kupił trzy piękne książki. Przyszedł do abba Makarego i rzekł: „Mam trzy piękne książki i odnoszę korzyść z ich czytania; także i bracia pożyczają je ode mnie i korzystają. Powiedz mi więc, co powinienem zrobić?” A starzec mu odpowiedział: „To wszystko jest dobre, ale najlepsze jest ubóstwo”. Gdy on to usłyszał, poszedł i sprzedał je, a zapłatę rozdał ubogim.
W Piśmie świętym (conajmniej parokrotnie) jest pochwała ubóstwa, totaj jedną z możliwych interpetacji jest zachęta do (POWAŻNEGO) wejścia w jałmużnę.
I to DLA WŁASNEJ ... KORZYŚCI.
Dlaczego "poważnego"?
Śmiem twiedzić , że na "tamte czasy" książka to nie był odpowiednik kilkunastu "zeta" , ALE raczej samochodu ...
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Powiedział znowu: „Nie sądź nieczystego sam będąc czysty: w ten właśnie sposób przestępujemy prawo.
Ten bowiem, który powiedział «Nie cudzołóż», powiedział również: «Nie sądź»”.


https://www.facebook.com/11095712590434 ... /?sfnsn=mo
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Abba Kronios: „Moim zdaniem trzeba się powstrzymywać od wszelkich spraw światowych i oddawać się cielesnej ascezie, i starać się ze wszystkich sił pamiętać o wyjściu z ciała i o sądzie Bożym”

http://ps-po.pl/2020/02/21/abba-kronios ... zie-bozym/
Komentarz (wyjaśnienie) można odsłuchać ...
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Ten sam abba Teofil przyszedł kiedyś do Sketis; zeszli się bracia i prosili abba Pambo: „Powiedz słowo arcybiskupowi, żeby się zbudował”. A starzec odrzekł: „Jeżeli nie buduje się moim milczeniem, to nie zbuduje się i słowem”.

https://www.facebook.com/11095712590434 ... /?sfnsn=mo
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Pewien brat wyznał abba Pojmenowi:
„Dręczą mnie moje myśli: każą mi zapominać o moich własnych grzechach, a zajmować się błędami braci”.
A starzec na to opowiedział mu o abba Dioskurze, który siedział w celi płacząc nad sobą, a jego uczeń mieszkał w innej celi. I kiedy uczeń przyszedł do starca, zastał go zapłakanego. Więc zapytał: „Czemu płaczesz, ojcze?” Starzec odparł: „Opłakuję moje grzechy”. Uczeń na to: „Ojcze, przecież nie masz grzechów!” A starzec odpowiedział: „Zaiste, dziecko, gdyby mi było dane zobaczyć moje grzechy, nie wystarczyłoby trzech lub czterech ludzi, żeby je opłakać”.
https://www.facebook.com/11095712590434 ... /?sfnsn=mo
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Jest taka opowieść o dwóch mnichach, którzy przeżyli w odosobnieniu 40 lat, „akurat tyle, ile – jak poucza Biblia – trzeba, by osiągnęła kres pokuta, kara lub modlitwa” (Przybylski, s. 21).

Odwiedził ich abba Makary ze Sketis w Egipcie. Pustelnicy zadali mu trzy pytania: „Co się dzieje ze światem? Czy Nil wylewa? Czy jest dobrobyt na świecie?”. Jak komentuje Przybylski, skoro zadawali takie pytania, to znaczy, że „musieli zachować czułość dla doczesnego zgiełku”. Owszem, opuścili świat, ale świat tak naprawdę ich nie opuścił. Bo ponieśli go w sobie.

Pustynny głód – Więź
http://wiez.com.pl/2020/03/01/pustynny-glod/
Polecam cały artykuł jako (jeszcze jedno) spojrzenie na pokusy oraz sens postu ...
krople rosy

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: krople rosy »

Jeśli milczysz, milcz z miłości
Jeśli coś mówisz, mów z miłości
Jeśli wzywasz, rób to z miłości
Jeśli przebaczasz, przebaczaj z miłości

Św. Augustyn
mare1966
Posty: 1579
Rejestracja: 04 lut 2017, 14:58
Płeć: Mężczyzna

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: mare1966 »

Pustelniku ,
ja bym tak z większą ostrożnością przyjmował
wszelkie mądrości "ojców pustyni" .

Jak wszyscy by prowadzili życie pustelnicze ,
to ludzkość by wymarła w przeciągu 100 lat .
A jest powiedziane na samym początku - ROZMNAŻAJCIE SIE .
Właśnie był pogrzeb aktora Pawła Królikowskiego ,
nie ojca pustyni , tylko ojca 5 dzieci .
I nawet gdyby był ojcem tylko jednego dziecka
to i tak ma to większe znaczenie ,
niż mądrość salomona .
Dziecko - człowiek jest bowiem istotą z natury rzeczy
WIECZNĄ przez swoją duszę .
A medytacja udoskonala , ale nie rozmnaża .
"Ojciec pokazywał nam , że świat jest piękny"
mniej wiecej takie zdanie padło nad grobem .

Ubóstwo materialne nie jest cnotą samo w sobie .
Owszem , może być "pomocne" , ale stanowi raczej drogowskaz ,
ma skłaniać do wartościowania rzeczy które robimy .
Rzeczy ŻLE UŻYWANE zniewalają , kradną myśli ,
czas , naszą energię , zniewalają nas .
Ale dobrze używane - SŁUŻĄ NAM .

Mamy sie rozmnażać i PANOWAĆ ,
czyli rozwijać wszelako
intelektualnie , cywilizacyjnie oraz i duchowo
i mądrze korzyskać z darów jakimi ludzkość Bóg obdarzył .

Nie po to mamy zielone lasy , aby żyć wśród piasku czy kamieni .
Umartwianie sie dla umartwiania
nie jest chyba tym czego Bóg ( tak zakładam ) najbardziej
od nas oczekuje .
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Mare 1966, widzę , że (wstępnie) zmierzyłeś się z tymi tekstami i (moim zdaniem ;) ) "wszedłeś w buty" "wujka Dobra Rada" ... :lol:
Powiedział abba Jan: „Jestem jak człowiek, który siedzi pod wielkim drzewem, a widzi, że zbliżają się do niego różne dzikie zwierzęta i gady: kiedy już nie ma sił do walki z nimi, wdrapuje się na drzewo i tak ratuje życie. Podobnie więc i ja: siedzę w celi i widzę atakujące mnie złe myśli, a kiedy nie mam już siły do walki, uciekam się do Boga przez modlitwę, a On mnie ratuje od wrogów”.
https://www.facebook.com/11095712590434 ... /?sfnsn=mo
Odniosłeś się do zmarłej osoby, w jakiś sposób szukasz "wzorów" na tym świecie, tak mi się wydaje, ale mogę się mylić ...
Monti
Posty: 1260
Rejestracja: 21 mar 2018, 18:14
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Monti »

mare1966 pisze: 05 mar 2020, 23:09 Pustelniku ,
ja bym tak z większą ostrożnością przyjmował
wszelkie mądrości "ojców pustyni" .

Jak wszyscy by prowadzili życie pustelnicze ,
to ludzkość by wymarła w przeciągu 100 lat .
A jest powiedziane na samym początku - ROZMNAŻAJCIE SIE .
Właśnie był pogrzeb aktora Pawła Królikowskiego ,
nie ojca pustyni , tylko ojca 5 dzieci .
I nawet gdyby był ojcem tylko jednego dziecka
to i tak ma to większe znaczenie ,
niż mądrość salomona .
Dziecko - człowiek jest bowiem istotą z natury rzeczy
WIECZNĄ przez swoją duszę .
A medytacja udoskonala , ale nie rozmnaża .
"Ojciec pokazywał nam , że świat jest piękny"
mniej wiecej takie zdanie padło nad grobem .

Ubóstwo materialne nie jest cnotą samo w sobie .
Owszem , może być "pomocne" , ale stanowi raczej drogowskaz ,
ma skłaniać do wartościowania rzeczy które robimy .
Rzeczy ŻLE UŻYWANE zniewalają , kradną myśli ,
czas , naszą energię , zniewalają nas .
Ale dobrze używane - SŁUŻĄ NAM .

Mamy sie rozmnażać i PANOWAĆ ,
czyli rozwijać wszelako
intelektualnie , cywilizacyjnie oraz i duchowo
i mądrze korzyskać z darów jakimi ludzkość Bóg obdarzył .

Nie po to mamy zielone lasy , aby żyć wśród piasku czy kamieni .
Umartwianie sie dla umartwiania
nie jest chyba tym czego Bóg ( tak zakładam ) najbardziej
od nas oczekuje .
Mare, skoro dla Ciebie nadrzędną wartością jest przekazywanie życia, to dlaczego słuchasz tego, co na temat Boga, świata i rodziny ma do powiedzenia instytucja, którą kierują niemal wyłącznie celibatariusze?
"Szukaj pokoju, idź za nim" (Ps 34, 15)
krople rosy

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: krople rosy »

mare1966 pisze: 05 mar 2020, 23:09 Pustelniku ,
ja bym tak z większą ostrożnością przyjmował
wszelkie mądrości "ojców pustyni" .
Od ojców pustyni mozna się wiele nauczyć, podpatrzeć, zastanowić się co z ich mądrości pasuje do mnie konkretnie...czy do mojego powołania czy sytuacji życiowej. Ja małżeństwo też postrzegam trochę jak zakon: też mamy swoje obowiązki, reguły, wartości, przysięgi.
Obie drogi powołania uważam za potrzebne i wartościowe. Przywilejem małżenstwa jest obecność współmałżonka, seks, dzieci ale to też ogromna odpwoiedzialność i misja.
Różne są rodzaje łaski i posługiwania - jak mówi Pismo św ale jeden Duch.
Potrzebne jest słońce ale i deszcz. Dzień i noc.
Małżeństwo i zakony.
Rozmanażanie się i aktywność w świecie oraz odosobnienie i modlitwa . Wszystko się dopełnia.
krople rosy

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: krople rosy »

Mi osobiście bardzo pomaga lektura małej , treściwej duchowo książeczki pt: ,, O nasladowaniu Chrystusa'' - Tomasza a Kempisa.
Wiele w niej prawdy i wskazówek.
Moje doswiadczenia zyciowe, wnioski, obserwacje łączą się z tym, co tam wyczytuję.
ODPOWIEDZ